Pierwsze samochody ciężarowe serii DAF XF weszły na rynek w 1997 roku i po polskich oraz europejskich drogach jeżdżą do dziś auta XF 105 czy XF 106. W ciągu kilkunastu lat kilkukrotnie pojazdy właśnie tej serii zdobywały nagrodę “International Truck of the Year” przyznawaną przez dziennikarzy zajmujących się tematyką transportu. Jakie parametry, wyposażenie i dane techniczne sprawiają, że auta holenderskiego producenta DAF serii XF cieszą się popularnością wśród właścicieli firm transportowych oraz ich kierowców?

DAF seria XF

Seria DAF XF – dostępne modele


Holenderska spółka stworzyła kilka serii samochodów DAF, czyli auta:

 • XF – do tras długodystansowych,
 • CF – do tras średnio- i długodystansowych,
 • LF – do dystrybucji miejskiej i lokalnej.

W serii można znaleźć następujące modele samochodów DAF XF:

 • 95,
 • 105,
 • 106, spełniający normę emisji spalin Euro 6,
 • 440, 460, 480, 510, 530.

W ostatnich latach auta ciężarowe DAF XF przeszły widoczny lifting, dzięki czemu w 2018 roku ponownie uzyskały tytuł “International Truck of the Year”. Co zmieniono w ciągnikach siodłowych i jak ulepszenia wpłynęły na komfort użytkowania pojazdów? Wprowadzono:

 • innowacyjne silniki Paccar MIX-11 i MIX-13, które mogą być zasilane paliwem ekologicznym – dzięki nim uzyskano najlepsze spalanie w tej klasie,
 • zautomatyzowaną, 12- lub 16-stopniową skrzynię biegów TraXon pracującą cicho i płynnie,
 • zoptymalizowane układy napędowe i wyższy moment obrotowy na niższych obrotach silnika,

Poza tym zmniejszono masę poszczególnych komponentów, w tym silnika. Innowacje sprawiły także, że ilość przejechanych kilometrów pomiędzy terminami przeglądów wynosi aż 200 000 kilometrów!

Trwałość, wygoda i efektywny transport z ciągnikiem DAF XF


Dzięki tym innowacyjnym rozwiązaniom zmniejszono emisję CO2 oraz zużycie paliwa aż o 7% w stosunku do poprzednich modeli, a także zwiększono ładowność o 100 kilogramów, co znacząco wpłynęło na wzrost efektywności transportu DAF XF 105 oraz 106. Trwałość silników oceniana jest na około 1,6 mln kilometrów. Warto dodać, że ze względu na dużą popularność aut holenderskiej marki można znaleźć nowe i używane zamienne części DAF online w atrakcyjnych cenach. Dane techniczne charakteryzujące samochody XF 105 i 106 sprawiają, że modele te uważane są za wyjątkowo niezawodne.

Kabiny serii XF – wnętrze na miarę potrzeb


Ulepszeniu po liftingu uległy także kabiny DAF, w których znajdują się ergonomiczne fotele, pokryte dwukolorową skórą. Kabina jest najobszerniejsza w swojej klasie, w środku znajduje się klimatyzacja i system wentylacyjny, łatwy w obsłudze zarówno z fotela, jak i przestrzeni wypoczynkowej. Stylistyka wnętrza sprawia, że kierowca czuje się jak w domu. Komfort zapewniają:

 • system wentylacji i ogrzewania w trybie parkowania,
 • wbudowana funkcja rozmrażania szyby,
 • ogrzewanie postojowe z wyłącznikiem czasowym.

Te wszystkie nowatorskie rozwiązania i nowoczesne technologie oraz dane techniczne DAF XF 105, 106 oraz innych modeli sprawiają, że pojazdy są niezwykle cenione w pracy na co dzień.

Seria DAF XF to nowoczesność i atrakcyjny design


Producenci zadbali także o atrakcyjny wygląd DAF XF, jej wymiary oraz aerodynamiczny kształt. Nową odsłonę zyskała m.in. osłona przeciwsłoneczna. Doskonały układ napędowy sprawia, że decydując się na zakup aut z serii DAF XF, można podróżować na niskich obrotach silnika nawet przy dużych prędkościach. O komfort kierowcy zadbano także, redukując poziom hałasu. Wysoka wydajność to zasługa nowoczesnych sprężarek i układu spalania, który jest ekologiczny, a ponadto pozwala zmniejszyć zużycie paliwa. Ergonomiczne fotele zapewniają komfort kierowcy, który “za kółkiem” spędza wiele godzin podczas długich tras. Dobre opinie nowoczesnych pojazdów z serii XF wynikają także z wykorzystania podzespołów i umiejscowienia ich w taki sposób, by ograniczyć ryzyko awarii. Większa niezawodność i wydajność, tak istotne w transporcie międzynarodowym, przyciąga firmy transportowe zainteresowane skorzystaniem z nowoczesnych rozwiązań serii DAF XF oraz modeli 105 i 106.

Lekkie podwozie tajemnicą sukcesu?


Ciągniki siodłowe serii DAF XF najnowszej generacji są wykonane ze stali, a przez to znacznie lżejsze. To właśnie zwiększa ładowność pojazdu i zmniejsza zużycie paliwa, zwiększając opłacalność transportu ładunków. Tylna oś została wyposażona w zawieszenie Stabilink, które pozwala na lepszą kontrolę nad autem w trakcie jazdy i zwiększa stabilność. Podwozia DAF XF są przystosowane do zabudowy platformami i naczepami. Na większą ilość miejsca w podwoziu wpływa także zmniejszony układ oczyszczania spalin o mniejszej wadze (o 50 kg).

Bezpieczeństwo DAF XF na pierwszym miejscu


Konstruktorzy ciężarówek DAF XF 105 oraz 106 pomyśleli nie tylko o danych technicznych i wymiarach, ale także o bezpieczeństwie – zastosowali „przewidujący tempomat”, który ocenia warunki panujące na trasie na dystansie aż 2 km. Specjalny układ ostrzega kierowcę przed możliwym uderzeniem w przód pojazdu, a w razie zagrożenia hamulce awaryjne uruchomią się samoistnie, bez udziału kierowcy. Sygnał dźwiękowy pojawia się także wówczas, gdy kierowca zjeżdża z pasa ruchu, na przykład wskutek senności. Auta z serii DAF XF można wyposażyć w specjalny silnik w wersji Silent, który ogranicza hałas do 71 dB – takie auto sprawdzi się w transporcie na obszarach, na których występują ograniczenia w zakresie generowanego hałasu w nocy, wczesnym rankiem lub wieczorem. Specjalne układy pozwalają monitorować:

 • stan ogumienia (ciśnienie, temperatura),
 • poziom naładowania akumulatora.

Te wszystkie nowoczesne udogodnienia sprawiają, że DAF XF i ich parametry techniczne zadowoliły już wielu użytkowników. I Ty możesz do nich dołączyć!

 

Może Cię zainteresować również: