Webasto to system ogrzewania postojowego w samochodach. To popularne rozwiązanie zwłaszcza w ciężarówkach, takich jak na przykład Scania czy DAF, jednak jest ono stosowane również w osobówkach. Ogrzewanie postojowe jest nieocenione przede wszystkim zimą i w czasie dłuższych podróży. Skoro wiemy już co to jest Webasto, odpowiedzmy na pytania – Jakie są jego największe zalety oraz jak działa Webasto?

Ogrzewanie postojowe Webasto – komfort i bezpieczeństwo kierowców ciężarówek


Ogrzewanie postojowe Webasto jest znane przede wszystkim z samochodów ciężarowych. Wynika to z tego, że pojazdy takie jak DAF czy Scania są swego rodzaju mobilnymi stanowiskami pracy. Kierowcy spędzają w nich wiele godzin, często w trudnych warunkach pogodowych. Ciężarówki są jednak nie tylko miejscem pracy, ale także miejscem noclegowym. Kierowcy w nich śpią i odpoczywają pomiędzy kolejnymi podróżami. To wszystko powoduje, że pojazdy takie muszą spełniać pewne standardy i zapewniać kierowcom odpowiedni komfort. Jednym z rozwiązań, które podnoszą komfort jazdy samochodami ciężarowymi, a nawet gwarantują bezpieczeństwo kierowców, jest właśnie Webasto.

Jak działa ogrzewanie postojowe Webasto?


Webasto pracuje niezależnie od silnika samochodu. Jego funkcjonowanie jest natomiast ściśle powiązane z:

  • układem chłodzenia silnika,
  • układem wentylacji.

Centralnym elementem systemu jest agregat grzewczy, który jest połączony z układem chłodzenia. Przy pomocy wentylatora zasysane jest do niego powietrze. Następnie następuje uruchomienie obiegu płynu chłodniczego silnika. Agregat grzewczy jest zasilany paliwem pobieranym ze zbiornika paliwa.

Istota działania Webasto polega na wprowadzeniu ogrzanego płynu chłodniczego w zamknięty obieg. Ów obieg rozpoczyna się w agregacie, w którym płyn chłodniczy zostaje podgrzany. Następnie jest transportowany do wymiennika ciepła i silnika, po czym wraca do agregatu, gdzie zostaje ponownie podgrzany. Krążący w ten sposób płyn chłodniczy oddaje ciepło, które poprzez układ wentylacji jest dostarczane do kabiny pasażerskiej ciężarówki.

Webasto jest w stanie ogrzać wnętrze samochodu już w 20 minut.

Zaletą tego jak działa Webasto jest nie tylko możliwość szybkiego ogrzania wnętrza kabiny. System podnosi również temperaturę silnika. Dzieje się to jeszcze zanim silnik zostanie uruchomiony. Wpływa to na prawidłowy, bezproblemowy rozruch silnika zimą przy bardzo niskich temperaturach. To z kolei pozwala zmniejszyć:

  • zużycie paliwa,
  • emisję szkodliwych substancji.

Webasto sprawdza się nie tylko zimą, ale także latem. System może być również wykorzystywany do chłodzenia wnętrza ciężarówki.

Łatwe sterowanie ogrzewaniem postojowym Webasto


Ogrzewanie postojowe Webasto jest bardzo łatwe w użytkowaniu. Można nim sterować przy pomocy:

  • timera,
  • bezprzewodowego pilota,
  • smartfona.

Używane Webasto i części do samochodów ciężarowych


Alternatywą dla zakupu i montażu w ciężarówce nowego ogrzewania postojowego Webasto jest zakup używanego. Kupując je w sprawdzonym miejscu można sporo zaoszczędzić. To samo dotyczy poszczególnych części do ogrzewania postojowego. Bogaty wybór używanych części do samochodów ciężarowych Scania oraz DAF znajduje się w ofercie sklepu internetowego TRUCK BP. Kupione tam Webasto to gwarancja dobrego stanu technicznego i niezawodności, a także przystępnej ceny.