Zużycie sprzęgła to poważna sprawa – nigdy nie należy zwlekać z jego wymianą lub naprawą, ponieważ jazda z zepsutym sprzęgłem znacznie zmniejsza bezpieczeństwo podczas jazdy. Jak rozpoznać objawy zużytego sprzęgła i jak im zapobiegać?
Awaria sprzęgła – objawy
Na początku należy zaznaczyć, że sprzęgła rzadko psują się gwałtownie. Zwykle jest to cały proces, w którym użytkownik samochodu może zaobserwować, że sprzęgło się zużywa, jednak dla niedoświadczonego kierowcy może to być łatwy do przeoczenia moment.
Jakie objawy daje zużyte sprzęgło:
- auto ma problem z płynnym ruszaniem,
- przy włączonym biegu po dociśnięciu gazu auto nie przyśpiesza (mimo rosnących obrotów silnika),
- masz problemu z włączaniem biegów pierwszego i wstecznego,
- auto nie reaguje na próbę gwałtownego ruszenia z miejsca,
- masz uczucie „szarpania” auta.
Docisk sprzęgła – objawy
Docisk sprzęgła to jeden z elementów układu sprzęgła, którego zadaniem jest dociskanie jego tarczy do koła zamachowego. Ten element również ulega zużyciu, co objawia się m.in. wyczuciem wyrabiającej się sprężyny podczas wciskania pedału sprzęgła, a także charakterystycznym turkotem. Jeżeli zauważyłeś podobne objawy docisku sprzęgła, to koniecznie udaj się do mechanika.
Zużywanie sprzęgła – co zrobić?
Jeżeli chodzi o powyższe objawy awarii sprzęgła, to nie oznacza to, że od razu powinieneś kazać mechanikowi wymienić całe sprzęgło. Najlepiej będzie, jeżeli oddasz auto do przeglądu i zasygnalizujesz specjaliście, co Cię niepokoi oraz podasz wszystkie nietypowe objawy, które zauważyłeś. Może się okazać, że nie będziesz musiał wymieniać całego sprzęgła, a tylko jego część lub nawet okaże się, że to nie sprzęgło jest problemem.
Zużyte sprzęgło: objawy, które powinny Cię zaniepokoić:
- silnik gaśnie i masz problem z jego ponownym odpaleniem,
- masz problem z włączeniem biegu,
- pojawił się tak zwany „twardy pedał sprzęgła”,
- możesz ruszyć z miejsca dopiero, gdy prawie puściłeś pedał sprzęgła.
Jak uchronić się przed zużyciem sprzęgła?
Przede wszystkim pamiętaj o tym, że sprzęgło jak każda część w samochodzie w końcu się zużyje i będziesz musiał ją naprawić. Mimo to da się uniknąć przedwczesnej jego wymiany.
O czym musisz pamiętać, jeżeli chcesz uniknąć wczesnego serwisowania sprzęgła?
- Uważaj na spalenie sprzęgła – często ruszanie z piskiem opon przyśpiesza jego zużycie.
- Przy zmianie biegów wciskaj pedał sprzęgła do końca.
- Podczas jazdy nie trzymaj nogi na sprzęgle.
Jeżeli zależy Ci na bezpiecznym prowadzeniu auta, a także nie chcesz doprowadzić do awarii całego sprzęgła, dbaj o nie. W innym wypadku możesz uszkodzić jego większą część, przez co całość będzie nadawała się do wymiany – a to kosztuje. Sprawdź także: części DAF oraz części Scania.
Może Cię zainteresować również: