W dzisiejszych czasach klimatyzacja w samochodach ciężarowych to standard. Nie jest ona już wyznacznikiem luksusu, jak to miało miejsce kilka czy kilkanaście lat temu. Obecnie jest ona montowana we wszystkich nowych autach. To samo dotyczy ciężarówek Scania. O klimatyzację w samochodzie trzeba jednak odpowiednio zadbać. Jej prawidłowe użytkowanie nie tylko zwiększy komfort jazdy i pozwoli uniknąć nieplanowych wydatków związanych z jej usterkami, ale także pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie. Poniżej przedstawiamy praktyczne porady, jak dbać o klimatyzację w ciężarówce Scania.

Używaj klimatyzacji w Scanii regularnie


Podstawową zasadą prawidłowego użytkowania klimatyzacji w Scanii jest to, że należy jej po prostu używać. W jej mechanizmie znajduje się bowiem olej, który w czasie jej działania smaruje poszczególne części systemu. Smarowanie zapewnia prawidłowe działanie części, przedłużając przy tym ich żywotność. Dodatkowo, jeśli klimatyzacja jest nieużywana przez dłuższy czas, olej osadza się na częściach. W konsekwencji podczas kolejnego włączenia klimatyzacji sprężarka jest niewystarczająco nasmarowana.

Z tego względu niezwykle ważne jest, aby klimatyzacja w Scanii była regularnie używana, nawet zimą. Zaleca się, aby uruchamiać ją raz w tygodniu na 10-15 minut.

Uruchamiaj klimatyzację zimą


Używanie klimatyzacji w ciężarówkach Scania zimą, o czym wspomnieliśmy powyżej, nie jest niczym nadzwyczajnym ani kłopotliwym. Jej uruchomienie jest bardzo dobrym sposobem na odparowanie szyb. Jest to lepsze rozwiązanie niż podgrzewanie zaparowanych szyb, ponieważ:

  • umożliwia pozbycie się wilgoci z ciężarówki,
  • jest efektywniejsze – zajmuje mniej czasu.

Nie włączaj klimatyzacji od razu po wejściu do ciężarówki


Istotne z punktu widzenia prawidłowego użytkowania klimatyzacji w Scanii jest także to, aby nie uruchamiać jej od razu po wejściu do pojazdu. W czasie upałów temperatura wewnątrz samochodu jest dużo wyższa od tej na zewnątrz. Z tego względu warto najpierw wyrównać temperaturę w aucie z tą na dworze, poprzez otwarcie okien i wywietrzenie ciężarówki. Dzięki temu schłodzenie powietrza w Scanii zajmie mniej czasu.

Jeśli już uruchomimy klimatyzację, pamiętajmy o tym, aby zamknąć okna. Niektórzy kierowcy o tym zapominają. Jest to jednak bardzo ważne, ponieważ używanie jej przy otwartych oknach powoduje, że jest ona mniej wydajna i nieskuteczna.

Serwisuj i rób regularne przeglądy klimatyzacji w swojej Scanii


Podstawą prawidłowego działania klimatyzacji w Scanii są również jej regularne przeglądy. Zaleca się, aby robić to przynajmniej raz w roku. Z czego powinien składać się taki przegląd? W jego trakcie należy przeprowadzić takie czynności, jak:

  • czyszczenie układu klimatyzacji – odgrzybianie oraz dezynfekcja,
  • kontrola drożności kanału odpowiedzialnego za odprowadzanie skroplin,
  • wymiana filtra kabinowego.

Przegląd klimatyzacji najlepiej jest robić przed sezonem zimowym. Jeśli jednak ciężarówka jest eksploatowana w trudnych warunkach, takich jak na przykład jazda po terenach zanieczyszczonych i zapylonych, warto wówczas robić to dwa razy w roku.

Co 2-3 lata warto również wymienić osuszacz, który odpowiada za to, aby w klimatyzacji nie gromadziła się wilgoć. Jej nadmiar może bowiem prowadzić do:

  • rozwoju grzybów i bakterii,
  • korozji metalowych części.

Należy także pamiętać o kontrolowaniu poziomu czynnika chłodzącego i w razie potrzeby jego uzupełnianiu. Uzupełnianie czynnika chłodzącego nazywane jest nabijaniem klimatyzacji. Jeśli jest to konieczne zbyt często, należy wówczas przeprowadzić próbę szczelności klimatyzacji.

Wpływ zanieczyszczonej klimatyzacji na zdrowie


Sprawna klimatyzacja w ciężarówce Scania to nie tylko większy komfort jazdy. Sposób w jaki o nią dbamy ma również wpływ na nasze zdrowie. Źle użytkowana i zanieczyszczona może doprowadzić nie tylko do kataru i przeziębienia, ale nawet do astmy. Stosując się do powyższych zasad eliminujesz to ryzyko. Dzięki nim jazda Twoją Scanią będzie komfortowa i bezpieczna.