Scania R, czyli ciągnik siodłowy produkowany przez Szwedów od 2004 roku, to jedna z najbardziej popularnych ciężarówek nie tylko na polskich, ale i europejskich drogach. Mało awaryjne, niedrogie w eksploatacji, a do tego przystosowane do różnego rodzaju tras – takie są auta Scania R cieszące się pozytywnymi opiniami wśród firm i kierowców. Czym może pochwalić się ciągnik siodłowy Scania R420, R400 oraz inne modele i jakie dane techniczne oraz osiągi przyciągają klientów?

Nowoczesna Scania R


Samochody serii Scania R aż trzykrotnie zdobywały tytuł “Truck of The Year” przyznawany przez dziennikarzy branżowych z 23 krajów Europy. Nagrodę tę auta z serii Scania otrzymywały w 2005, 2010 i 2017 roku. Nie bez przyczyny, ponieważ wśród pojazdów Scania R znajdą się takie modele, jak Scania:

 • R380, idealna do krajowych tras,
 • R500,
 • R420,
 • R440.

Wszystkie auta zostały wyposażone w solidnie wykonane silniki Scania o pojemności 9, 12 lub 16 litrów o mocy od 230 do 720 KM, które ulepszano wraz z wprowadzaniem przez Unię Europejską kolejnych norm emisji spalin. Ostatnia jednostka napędowa spełnia wymagania normy Euro 6, została wyposażona między innymi w układ SCR i filtr cząstek stałych. Ulepszono także wtryskiwacze i komory spalania oraz przełożenie tylnej osi. Dzięki temu uzyskano o kilka procent mniejszy moment obrotowy oraz zużycie paliwa, a to na niższe koszty eksploatacji pojedynczego auta i większe zyski całej firmy.

Mimo że na rynku znajduje się szeroki wybór części Scania – nowych i używanych – to warto jednak dbać o układy wtryskowe oraz turbosprężarkę, by uniknąć poważnych usterek. Ciężarówki Scania, podobnie jak inne auta, wymagają regularnych przeglądów, jednak niewielki koszt części zamiennych sprawia, że można je łatwo naprawić, nie rujnując portfela. Samochody wyposażono w płynnie działające skrzynie biegów Scania. Niewielkie spalanie, wynoszące około 30 litrów na 100 kilometrów, jest widocznie niższe od konkurencyjnych aut w tym samym segmencie.

Ergonomiczne wnętrze Scania R


Kabiny Scania R są odpowiednio wyposażone zarówno w części przeznaczonej do jazdy, jak i do odpoczynku. Regulowane fotele oraz kierownica, doskonała widoczność i liczne schowki sprawiają, że kierowca może czuć się nie tylko bezpiecznie, ale i komfortowo. Scania R oferuje kabiny w różnych wariantach:

 • średnią Highline,
 • wysoką Topline,
 • dzienną,
 • sypialną,
 • standardową.

Elementy wyposażenia są wytrzymałe, najnowsze modele Scania R440 czy R420 wyposażono w skórzane fotele oraz ergonomiczne wnętrze, w którym można się swobodnie poruszać. Część wypoczynkowa wyposażona jest w jedną leżankę (wersja Highline) lub dwie (wersja Topline), dzięki czemu wewnątrz wyśpią się dwaj kierowcy i to w komfortowych warunkach. W licznych schowkach zmniejszą się wszystkie bagaże oraz drobiazgi, a pod dolnym łóżkiem w kabinach Topline i Highline można zamontować lodówkę.

Scania R to opłacalność w każdej trasie


Dane techniczne i parametry, którymi może pochwalić się Scania R, sprawiają, że auta ciężarowe szwedzkiego producenta sprawdzą się zarówno na trasach lokalnych, jak i krajowych czy międzynarodowych.Wykorzystując modele aut Scania R możesz transportować różnorodne ładunki, w tym paliwo, drewno, zwierzęta i substancje niebezpieczne, a każdy z nich jest odpowiednio zabezpieczony w trakcie jazdy. Producent zwiększył ilość miejsca w kabinie, poprawił widoczność, a także postawił na modułową deskę rozdzielczą. Zdecydowano się także na zwiększenie powierzchni szyb i obniżenie okien bocznych oraz deski rozdzielczej. Ulepszone poduszki powietrzne chronią kierowcę w razie dachowania, a duże okno dachowe stanowi dodatkową drogę ucieczki w razie zagrożenia. Wszystkie te rozwiązania wprowadził w trosce o bezpieczeństwo kierowcy.

Scania R to atrakcyjne rozwiązania dla kierowców


Czym wyróżniają się auta Scania R380 i pozostałe modele od konkurencji? Przede wszystkim:

 • atrakcyjnymi cenami i dostępnością używanych części,
 • niezawodnością,
 • relatywnie niewielkim spalaniem,
 • dużą mocą silnika,
 • ergonomicznym wnętrzem.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz auto Scania R500, R420, R440 czy R380, otrzymasz samochód o dużej ładowności, dzięki któremu będziesz mógł przewieźć różnego rodzaju materiały na dalekie odległości. Ciągniki siodłowe Scania R cieszą się dobrymi opiniami w oczach kierowców ze względu na nowoczesne rozwiązania i standardy w zakresie zużycia paliwa, wydajności, aerodynamiki pojazdu, ekonomiki eksploatacji. Na szczególną uwagę zasługuje system, który zachęca kierowców do doskonalenia techniki jazdy. Samochody ciężarowe Scania R mogą także pochwalić się znakomitymi parametrami technicznymi w zakresie europejskich norm emisji spalin. Niejeden kierowca przekonał się, że dane techniczne Scania R380, R400, R420, R440 i R500 to nie tylko puste liczby.

 

Może Cię zainteresować również: