Wymiana silnika w samochodzie ciężarowym to spory wydatek, dlatego warto tak o niego zadbać, aby nie dopuścić do jego uszkodzenia i konieczności zakupu nowego. Oczywiście silnik, tak jak każda część w ciężarówce, może ulec awarii, nawet jeśli będziemy go eksploatować w prawidłowy sposób. Są jednak pewne zasady, o których warto pamiętać i dzięki którym silnik będzie w mniejszym stopniu narażony na usterki, a przez to wydłuży się jego żywotność. Jak zadbać o silnik w aucie ciężarowym?

Styl jazdy a żywotność silnika w samochodzie ciężarowym


Jednym z czynników wpływających na żywotność silnika, na który mamy bezpośredni wpływ, jest nasz styl jazdy. To w jaki sposób jeździmy ma olbrzymi wpływ na stan techniczny nie tylko silnika, ale całego samochodu.

Jazda na właściwych obrotach


Silniki we współczesnych samochodach są przystosowane do jazdy na niskich obrotach. Tylko jazda na najniższych obrotach zapewnia bowiem deklarowane przez producenta pojazdu zużycie paliwa. Nie należy jednak z tym przesadzać. Silniki nie lubią bowiem jazdy ani na zbyt wysokich ani na zbyt niskich obrotach. Niskie obroty powodują nadmierne obciążenie silnika. Najbardziej szkodliwe jest przeciążanie silnika, który nie zdążył się jeszcze rozgrzać.

Prawidłowa eksploatacja nierozgrzanego silnika


Negatywny wpływ na żywotność samochodu ma także częste uruchamianie zimnego silnika. Silnikowi służy natomiast praca w odpowiednio wysokiej temperaturze oraz na długich dystansach. Z tego względu niekorzystne jest używanie auta do pokonywania krótkich dystansów. Taki sposób jego eksploatowania zwiększa zużycie:

  • napędu rozrządu,
  • układów, które są sterowane ciśnieniem oleju.

Jest to również niekorzystne z punku widzenia ekonomii jazdy. Częste ruszanie zwiększa zużycie paliwa.

Warto o tym pamiętać, jednak problem ten raczej nie dotyczy kierowców aut ciężarowych. Ich charakter pracy polega bowiem na pokonywaniu bardzo długich dystansów.

Ważny jest jednak nie tylko proces ruszania i uruchamiania silnika, ale także jego wyłączania. Przed wyłączeniem warto chwilę odczekać, żeby się ochłodził.

Regularna wymiana oleju


Niezwykle szkodliwe z punktu widzenia żywotności naszej ciężarówki jest nieregularne wymienianie oleju silnikowego. Przy wzmożonej eksploatacji auta, co w przypadku ciężarówek jest dość powszechne, warto wymieniać olej częściej, niż jest to zalecane przez producenta. Producenci samochodów wydłużają bowiem dystanse, jakie teoretycznie można pokonywać bez wymiany oleju. Według niektórych specjalistów z branży motoryzacyjnej są one jednak zbyt długie, co przyczynia się do niszczenia i skrócenia żywotności silników.

Jakość paliwa


Niezwykle istotne z punktu widzenia żywotności silnika jest także to, czym tankujemy naszą ciężarówkę. Tankowanie paliwa złej jakości może być dla nas bardzo kosztowne. Z tego względu warto tankować na znanych, renomowanych stacjach, którym można zaufać.

Regularne przeglądy


Bardzo ważne z punktu widzenia stanu technicznego nie tylko silnika, ale całej ciężarówki, są regularne przeglądy. Im wcześniej wykryjemy ewentualne usterki tym lepiej dla nas, a konkretnie naszego portfela.

Pamiętajmy również, aby nie lekceważyć żadnych niepokojących dźwięków dochodzących z silnika. Jeśli chcemy uniknąć niepotrzebnych wydatków lepiej od razu udać się do mechanika.

Używane silniki do samochodów ciężarowych


Jeśli już się nam zdarzy, że musimy wymienić silnik, warto wziąć pod uwagę zakup używanego. Pozwoli nam to zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Gdzie kupić używany silnik do ciężarówki? Korzystnym rozwiązaniem jest skorzystanie z oferty TRUCK BP, dystrybutora używanych części do samochodów ciężarowych Scania oraz DAF. W jego ofercie znajdują się nie tylko silniki do Scanii i DAF-ów, ale także części silnikowe, na przykład:

  • wały korbowe,
  • bloki silnika,
  • wałki rozrządu,
  • turbosprężarki,
  • głowice silnika,
  • tłoki.

Zarówno silniki, jak i części silnikowe do ciężarówek DAF oraz Scania oferowane przez TRUCK BP są oryginalne i w bardzo dobrym stanie technicznym. Pochodzą one ze zdemontowanych ciężarówek, a przed sprzedażą przechodzą szczegółową kontrolę techniczną.

Może Cię zainteresować również: