Zarówno kierowcy, jak i właściciele firm transportowych powinni orientować się, jakie są dopuszczalne wymiary ciężarówki w Polsce i ile wynosi dopuszczalna masa całkowita danego pojazdu. Nieznajomość aktualnych przepisów w tym zakresie wpływa nie tylko na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, ale może też negatywnie odbić się na organizacji pracy. Dopuszczalne wymiary samochodów ciężarowych są jasno określone w przepisach. Istnieją oczywiście pewne wyjątki – np. pojazdy nienormatywne – jednak co do zasady należy przestrzegać wartości określonych w rozporządzeniu. Ile wynosi maksymalna wysokość ciężarówki, a ile szerokość? Jaka jest dopuszczalna masa całkowita pojazdów ciężarowych? Dokładne wartości znajdziesz w artykule.
Dopuszczalne wymiary samochodów ciężarowych – wysokość, długość, szerokość
Wymiary, takie jak szerokość czy wysokość samochodu ciężarowego, są ściśle regulowane przepisami danego państwa. Jak wygląda sytuacja w Polsce? Obowiązujące w naszym kraju dopuszczalne wymiary ciężarówki oraz innych pojazdów można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. Oto, co mówią przepisy.
Maksymalna wysokość ciężarówki
Wysokość samochodu ciężarowego jest jednym z najważniejszych aspektów, które muszą być uwzględnione podczas krajowego i międzynarodowego transportu towarów. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury wysokość auta ciężarowego nie może przekraczać 4 m
Ciężarówka – szerokość maksymalna
Jednym z wymogów, które musi spełniać ciężarówka, jest szerokość maksymalna. W Polsce co do zasady pojazdy nie mogą być szersze niż 2,55 m. Należy przy tym pamiętać, że wartość ta nie obejmuje:
- lusterek na przegubowych wysięgnikach,
- świateł umieszczonych na bokach pojazdu,
- elementów elastycznych z gumy lub tworzywa sztucznego.
Istnieje też kilka wyjątków od tej zasady (np. izotermy), dlatego warto dokładnie zapoznać się z treścią przepisów.
Jaką długość może mieć ciężarówka?
Kolejnym istotnym wymiarem jest dopuszczalna długość pojazdu. Zgodnie z przepisami nie może ona przekraczać:
- 12 m – w przypadku pojedynczego pojazdu,
- 16,5 m – w przypadku pojazdu członowego,
- 18,75 m – w przypadku zespołu dwóch pojazdów.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Oprócz dopuszczalnych wymiarów ciężarówek warto znać też inne wartości, takie jak dopuszczalna masa całkowita pojazdu (DMC). Wartość ta jest uzależniona od liczby osi i konstrukcji pojazdu. Przykładowo, DMC dla pojazdu członowego lub zespołu złożonego z pojazdu silnikowego i przyczepy o liczbie osi nie większej niż cztery wynosi 32 t. Firmy transportowe i kierowcy powinni też orientować się, jakie jest maksymalne obciążenie osi napędowej w pojeździe.
Dlaczego wymiary ciężarówki są ważne?
Przestrzeganie dopuszczalnych wymiarów samochodów ciężarowych ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Po przekroczeniu tych wartości, pojazd staje się trudniejszy do kontrolowania, a więc i niebezpieczny dla innych uczestników ruchu. Mogą też wystąpić problemy podczas przejazdu przez mosty i tunele o ograniczonej wysokości czy szerokości. Kolejną kwestią jest ryzyko narażenia się na dotkliwe kary finansowe, a także przestoje i opóźnienia w realizacji transportu.
Wymiary pojazdów ciężarowych – podsumowanie
Każdy kierowca, właściciel i pracownik firmy transportowej powinien doskonale orientować się w aktualnych wymogach dotyczących maksymalnych wymiarów pojazdów. To ważne zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i terminowej realizacji przewozów. Wszystkie maksymalne wartości można znaleźć w stosownym rozporządzeniu.
Szukasz sprawdzonych części do samochodów ciężarowych? Zapraszamy do skorzystania z oferty TRUCK BP. Sprzedajemy nowe i używane części DAF oraz części SCANIA w korzystnych cenach. Możesz liczyć na wysoką jakość dostępnych produktów, a także profesjonalne doradztwo naszego zespołu.
Może Cię zainteresować również:
- MAN czy DAF – jaką ciężarówkę wybrać?
- Jak dbać o klimatyzację w ciężarówce Scania?
- Kiedy wymienić sprzęgło i jak uniknąć zużycia?
- DAF czy Scania – jakie auto ciężarowe wybrać?
- Eco driving ciężarówką – kluczowe zasady
- Retarder – co to jest i jak działa?
- Wydruk z tachografu – jak go opisać?
- Co to jest i jak działa Webasto?