Pojemność, prąd rozruchowy, napięcie – aby dobrać odpowiedni akumulator do ciężarówki, należy wziąć pod uwagę wiele istotnych parametrów. Nie bez znaczenia jest także jakość, a zwłaszcza trwałość części. Im wyższa, tym mniejsze ryzyko wystąpienia awarii, które mogą prowadzić do przestojów w działalności i strat. Jaki akumulator do ciężarówki wybrać? Na jakie parametry zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury.
Jaki akumulator do ciężarówki?
Akumulatory do samochodów ciężarowych znacznie odbiegają pod kątem parametrów od komponentów stosowanych w autach osobowych. Wynika to z ich przeznaczenia. Akumulator do samochodu ciężarowego musi być przystosowany do bardzo dużych obciążeń – aby uruchomić pojazd, potrzeba więcej energii niż w przypadku osobówki. Należy pamiętać też, że akumulator ma za zadanie dostarczać energię do wielu urządzeń elektrycznych podczas postojów.
Jakie akumulatory do ciężarówki wybierać? Trudne warunki eksploatacji i długie okresy pracy wymagają od baterii szczególnej wytrzymałości. Akumulatory muszą być odporne na działanie wielu czynników zewnętrznych, takich jak wibracje i wstrząsy. Wybierając komponenty do danego pojazdu, warto upewnić się, że pochodzą one ze sprawdzonego źródła i są w pełni sprawne. To najlepsza gwarancja udanego zakupu i długiej, bezawaryjnej pracy.
Akumulator do ciężarówki – najważniejsze parametry
Awaria? Konieczność wymiany akumulatora na nowy? Aby szybko przywrócić samochód do pracy, musisz wiedzieć, jaki komponent będzie pasował do pojazdu. W przeciwieństwe do aut osobowych, napięcie instalacji elektrycznych w ciężarówkach wynosi 24V. Najczęściej wykorzystuje się więc dwa połączone ze sobą szeregowo akumulatory o napięciu 12V. Oprócz tego pod uwagę należy wziąć następujące parametry:
- pojemność,
- prąd rozruchowy,
- biegunowość,
- rozmiar.
Jaki akumulator do ciężarówki będzie odpowiedni? Wszystko zależy od konkretnego modelu pojazdu. W ciężarówkach stosuje się akumulatory o różnej pojemności, m.in. 170Ah, 180Ah, 225Ah i większe. Jeśli chodzi o prąd rozruchowy, najczęściej wynosi on 1200-1300A. Przed zakupem konkretnego produktu warto zapoznać się z zaleceniami producenta lub sprawdzić parametry akumulatora fabrycznego. To najskuteczniejszy sposób, by uniknąć błędów w doborze części. W przypadku wątpliwości możesz też zwrócić się po pomoc do specjalistów, np. pracowników sprawdzonego serwisu.
Akumulator do samochodu ciężarowego – o czym należy pamiętać?
Jeśli chcesz, by akumulator w aucie ciężarowym działał jak najdłużej bez większych problemów, musisz pamiętać o jego prawidłowej eksploatacji. Dobór odpowiedniego modelu to bowiem nie wszystko. Ważne jest także, by:
- rozsądnie gospodarować energią, np. poprzez odłączanie w czasie postojów zbędnych urządzeń,
- starać się utrzymywać wysoki poziom naładowania akumulatorów,
- unikać głębokiego rozładowania, zwłaszcza podczas mrozów,
- regularnie sprawdzać stan techniczny akumulatorów.
Dzięki temu ryzyko nieprzewidzianych awarii będzie mniejsze.
Nowe i używane części DAF i SCANIA – nasza oferta
Chcesz kupić akumulator lub inną część do samochodu ciężarowego z pewnego źródła? Zapraszamy do zakupów w TRUCK BP. Nasza firma od lat sprzedaje nowe i używane części DAF oraz części SCANIA, w tym akumulatory SCANIA. Wszystkie oferowane przez nas produkty są sprawdzone pod kątem jakości i mają konkurencyjne ceny. Dzięki temu masz pewność, że zamawiasz pełnowartościowe komponenty za rozsądne pieniądze. W razie wątpliwości podczas zakupów skontaktuj się z nami. Pracownicy TRUCK BP z przyjemnością pomogą Ci dobrać odpowiednie części do konkretnych modeli aut ciężarowych.
Może Cię zainteresować również:
- MAN czy DAF – jaką ciężarówkę wybrać?
- Jak dbać o klimatyzację w ciężarówce Scania?
- Kiedy wymienić sprzęgło i jak uniknąć zużycia?
- DAF czy Scania – jakie auto ciężarowe wybrać?
- Eco driving ciężarówką – kluczowe zasady
- Retarder – co to jest i jak działa?
- Wydruk z tachografu – jak go opisać?
- Co to jest i jak działa Webasto?