Pojazdy ciężarowe wymagają regularnych przeglądów technicznych. Jak często należy wykonywać badanie techniczne samochodu ciężarowego i ile kosztuje taka usługa? Wiele zależu od masy całkowitej pojazdu, a także czasu, jaki upłynął od dnia jego rejestracji. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym jest badanie techniczne, jak często należy je wykonywać i ile kosztuje przegląd samochodu ciężarowego. Informujemy także, co grozi za niedopełnienie obowiązków w tym zakresie.

Na czym polega badanie techniczne samochodu ciężarowego?


Przegląd techniczny samochodu ciężarowego, a właściwie badanie techniczne, to obowiązek każdego właściciela pojazdu. Regulują to przepisy Prawa o ruchu drogowym. Jak wygląda takie badanie? Bardzo podobnie jak w przypadku samochodów osobowych. Pracownicy stacji kontroli pojazdów sprawdzają m.in. sprawność hamulców, układ kierowniczy, stan ogumienia, układ wydechowy i oświetlenie. Na tej podstawie oceniają, czy samochód powinien przejść przegląd.

Gdzie można wykonać badanie techniczne samochodu ciężarowego? Przeglądy tego typu przeprowadza się na stacjach kontroli pojazdów, które dzielą się na:

  • podstawowe – można na nich wykonać badanie samochodu ciężarowego o masie całkowitej do 3,5 t,
  • okręgowe – przeprowadzające przeglądy samochodów ciężarowych o masie przekraczającej 3,5 t.

Warto podkreślić, że koszt przeglądu samochodu ciężarowego jest uzależniony od jego masy.

Samochód ciężarowy – co ile przegląd?


Terminy związane z okresowymi badaniami technicznymi powinny być znane każdemu, kto posiada samochód ciężarowy. Co ile przegląd? W tym wypadku należy wziąć pod uwagę zarówno masę pojazdu, jak i jego wiek. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie. Ustanowiono jednak kilka wyjątków od tego zapisu. Jednym z nich są nowe samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. W ich przypadku okresowe badanie techniczne przeprowadza się:

  • przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji,
  • następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji, ale nie później niż 2 lata od dnia poprzedniego badania technicznego,
  • następnie przed upływem roku od dnia przeprowadzenia badania.

Przegląd samochodu ciężarowego powyżej 3,5 t nie podlega tym wyłączeniom – badanie należy wykonywać co roku, również na początku.

Przegląd samochodu ciężarowego – cena


Jeśli planujesz przegląd samochodu ciężarowego, na pewno interesuje Cię cena badania. Koszty związane z wizytą na stacji kontroli pojazdów nie są wysokie. W przypadku samochodów ciężarowych wyglądają następująco:

  • cena przeglądu samochodu ciężarowego do 3,5 t wynosi 98 zł – jest taka sama jak dla aut osobowych,
  • przegląd samochodu ciężarowego powyżej 3,5 t jest droższy – cena wynosi 153 zł dla pojazdów do 16 t d.m.c. oraz 176 zł dla pojazdów powyżej 16 t d.m.c.

Przegląd techniczny samochodu ciężarowego – co grozi za niedopilnowanie terminów?


Brak ważnego przeglądu może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji: zatrzymania dowodu rejestracyjnego, niedopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego, a także kar finansowych. Mandaty karne wynoszą nawet kilka tysięcy złotych. Co więcej, brak ważnego przeglądu może prowadzić do wszczęcia postępowania w zakresie oceny dobrej reputacji przewoźnika.

Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że dobry stan techniczny pojazdu ciężarowego gwarantuje większe bezpieczeństwo na drodze – zarówno kierowcy, jak i innych uczestników ruchu. Warto więc na bieżąco kontrolować samochody, a w razie potrzeby od razu wykonywać niezbędne naprawy i prace serwisowe. Jeśli poszukujesz nowych lub używanych części DAF lub części SCANIA, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.