Rozważasz zakup samochodu ciężarowego do swojej firmy? Jesteś kierowcą i analizujesz, która marka jest lepsza: Scania czy MAN? A może po prostu interesujesz się motoryzacją i te marki są dla Ciebie szczególnie ciekawe? Zastanawiając się, co wybrać: ciężarówkę MAN czy Scania, warto wiedzieć, że koncern Volkswagen, kontrolujący wcześniej firmę MAN, przejął kilka lat temu całkowitą kontrolę także nad firmą Scania. Zamierza w ten sposób oszczędzać miliony euro na bliskiej współpracy między niemieckim i szwedzkim producentem ciężarówek. Zarówno jednak Scania, jak i MAN, pozostają wciąż markami najwyższej jakości, a samochody nowej generacji zapewniają bezpieczeństwo i komfort jazdy kierowcom.

Scania czy MAN? Dwie marki, jedna firma


Od 2015 roku MAN oraz Scania oficjalnie tworzą jedną firmę. Należące do koncernu Volkswagena marki zostały trwale połączone w jedną organizację o nazwie Truck & Bus GmbH. Oprócz MAN-a i Scanii do holdingu dołączył także koncern Volkswagen Samochody Użytkowe, zajmujący się produkcją aut dostawczych.

Połączenie MAN-a i Scanii w jedną firmę ma na celu wykorzystywanie przy budowie ciężarówek tych samych części i podzespołów, podobnie, jak to się dzieje w samochodach osobowych. Ścisła kooperacja obejmuje też prace badawcze koncernu. Celem połączenia się marek jest również zwiększenie sprzedaży i uzyskanie pozycji lidera na rynku pojazdów ciężarowych i autobusów. Cele te spółka Truck & Bus GmbH osiąga między innymi poprzez:

 • koordynację w zakresie strategii, wspólnego rozwoju zasobów ludzkich, zakupów i innych działań realizowanych w ramach marek;
 • lepszą rentowność;
 • wyższy poziom technologii.

Działania te przekładają się na większą koncentrację na potrzebach branży pojazdów ciężarowych i autobusów, przyspieszenie procesu podejmowania decyzji, a w efekcie – zadowolenie klientów. Warto również dodać, że Volkswagen jest największym koncernem motoryzacyjnym w Europie – do grupy Volkswagena należą między innymi Audi, Porsche, Skoda i Seat. W Polsce jedna z fabryk Scanii znajduje się w Słupsku.

Części wspólne dla Scania i MAN


Połączenie producenta MAN-a i Scanii w jedną firmę oznacza nie tylko zmiany strukturalne, ale i wiele innych, związanych z produkcją tych samochodów. Przede wszystkim, nowe ciężarówki MAN oraz Scania są opracowywane na tej samej platformie. Wspólnie przygotowywane są części Scania i MAN takie jak:

 • układy elektroniczne,
 • skrzynie biegów,
 • kabiny,
 • silniki.

Produkcja wspólnych komponentów idzie jednak w parze z utrzymaniem wizerunków charakterystycznych dla danej marki, a także kierowaniem oferty Scanii i MANA do innej grupy klientów. Scania i MAN, mając wspólnego właściciela, mogą wymieniać się podzespołami, wspólnie je opracowywać i kupować. Odpowiedzialność inżynierów Scanii i MAN-a została natomiast podzielona między poszczególne podzespoły. I tak, MAN odpowiada za silniki o mniejszej pojemności, zaś Scania – za te największe. W ramach rozwijania pojazdów istnieje również możliwość wymiany między pracownikami MAN-a i Scanii.

Ciężarówki Scania – charakterystyczne cechy


Samochody ciężarowe marki Scania łączą w sobie klasyczny wygląd z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Charakteryzuje je także niskie zużycia paliwa oraz wysoki komfort użytkowania. Co jeszcze wyróżnia samochody ciężarowe Scania?

 • Niższe spalanie i emisja CO2,
 • wysoki komfort pracy kierowcy: przestronna kabina, duże, wygodne łóżko,
 • płaska podłoga w kabinie,
 • szeroki widok z pozycji kierowcy.

Scania oferuje atrakcyjne cenowo modele nowej generacji, z wydajnymi paliwowo i bezpiecznymi dla środowiska silnikami.

Ciężarówki MAN – czym się wyróżniają?


Pojazdy ciężarowe MAN nowej generacji charakteryzują się bezpieczeństwem jazdy, oszczędnym zużyciem paliwa oraz rozwiązaniami zapewniającymi kierowcy komfortową i wygodną jazdę. Wnętrze kabiny jest przestronne i funkcjonalne, umożliwiając kierowcy intuicyjną obsługę licznych funkcji wspomagania bez konieczności odciągania uwagi od sytuacji na drodze. Poza tym, pojazdy MAN nowej generacji wyróżnia:

 • znacznie mniejsze zużycie paliwa,
 • nowe systemy wspomagania i bezpieczeństwa, jak system utrzymania pasa ruchu, system hamowania awaryjnego czy system wspomagania przy zmianie pasa jazdy,
 • niskie całkowite koszty utrzymania pojazdu.

Scania vs MAN – na co zwrócić uwagę przy wyborze?


Jesteś kierowcą lub posiadasz własną firmę i planujesz zakup samochodu ciężarowego? Zanim zdecydujesz: Scania czy MAN, pamiętaj, że głównym kryterium wyboru jest zawsze bezpieczeństwo i funkcjonalność pojazdu, a także łatwość prowadzenia, ekonomia jazdy i poziom zużycia paliwa. Inne cechy, które powinieneś brać pod uwagę przy wyborze samochodu ciężarowego to:

 • widoczność z pozycji kierowcy,
 • komfort, oświetlenie kabiny i jej funkcje mieszkalne,
 • jakość wykonania wnętrza,
 • pozycję przyjmowaną za kierownicą.

Zarówno samochody ciężarowe MAN, jak i marki Scania zostały tak zaprojektowane, by zapewnić maksymalną wygodę i bezpieczeństwo podczas prowadzenia ciężarówki. To, który model wybierzesz, może zależeć od czynników takich jak długość tras czy rodzaj przewożonego towaru. Nowoczesne modele samochodów ciężarowych, zarówno MAN jak i Scania, pozwalają na bezpieczną, ekonomiczną jazdę, ograniczenie zużycia paliwa i emisji spalin.

Może Cię zainteresować również: