Rozważasz zakup samochodu ciężarowego do swojej firmy? Jesteś kierowcą i analizujesz, która marka jest lepsza: Scania czy MAN? A może po prostu interesujesz się motoryzacją i te marki są dla Ciebie szczególnie ciekawe? Zastanawiając się, co wybrać: ciężarówkę MAN czy Scania, warto wiedzieć, że koncern Volkswagen, kontrolujący wcześniej firmę MAN, przejął kilka lat temu całkowitą kontrolę także nad firmą Scania. Zamierza w ten sposób oszczędzać miliony euro na bliskiej współpracy między niemieckim i szwedzkim producentem ciężarówek. Zarówno jednak Scania, jak i MAN, pozostają wciąż markami najwyższej jakości, a samochody nowej generacji zapewniają bezpieczeństwo i komfort jazdy kierowcom.
Scania czy MAN? Dwie marki, jedna firma
Od 2015 roku MAN oraz Scania oficjalnie tworzą jedną firmę. Należące do koncernu Volkswagena marki zostały trwale połączone w jedną organizację o nazwie Truck & Bus GmbH. Oprócz MAN-a i Scanii do holdingu dołączył także koncern Volkswagen Samochody Użytkowe, zajmujący się produkcją aut dostawczych.
Połączenie MAN-a i Scanii w jedną firmę ma na celu wykorzystywanie przy budowie ciężarówek tych samych części i podzespołów, podobnie, jak to się dzieje w samochodach osobowych. Ścisła kooperacja obejmuje też prace badawcze koncernu. Celem połączenia się marek jest również zwiększenie sprzedaży i uzyskanie pozycji lidera na rynku pojazdów ciężarowych i autobusów. Cele te spółka Truck & Bus GmbH osiąga między innymi poprzez:
- koordynację w zakresie strategii, wspólnego rozwoju zasobów ludzkich, zakupów i innych działań realizowanych w ramach marek;
- lepszą rentowność;
- wyższy poziom technologii.
Działania te przekładają się na większą koncentrację na potrzebach branży pojazdów ciężarowych i autobusów, przyspieszenie procesu podejmowania decyzji, a w efekcie – zadowolenie klientów. Warto również dodać, że Volkswagen jest największym koncernem motoryzacyjnym w Europie – do grupy Volkswagena należą między innymi Audi, Porsche, Skoda i Seat. W Polsce jedna z fabryk Scanii znajduje się w Słupsku.
Części wspólne dla Scania i MAN
Połączenie producenta MAN-a i Scanii w jedną firmę oznacza nie tylko zmiany strukturalne, ale i wiele innych, związanych z produkcją tych samochodów. Przede wszystkim, nowe ciężarówki MAN oraz Scania są opracowywane na tej samej platformie. Wspólnie przygotowywane są części Scania i MAN takie jak:
- układy elektroniczne,
- skrzynie biegów,
- kabiny,
- silniki.
Produkcja wspólnych komponentów idzie jednak w parze z utrzymaniem wizerunków charakterystycznych dla danej marki, a także kierowaniem oferty Scanii i MANA do innej grupy klientów. Scania i MAN, mając wspólnego właściciela, mogą wymieniać się podzespołami, wspólnie je opracowywać i kupować. Odpowiedzialność inżynierów Scanii i MAN-a została natomiast podzielona między poszczególne podzespoły. I tak, MAN odpowiada za silniki o mniejszej pojemności, zaś Scania – za te największe. W ramach rozwijania pojazdów istnieje również możliwość wymiany między pracownikami MAN-a i Scanii.
Ciężarówki Scania – charakterystyczne cechy
Samochody ciężarowe marki Scania łączą w sobie klasyczny wygląd z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Charakteryzuje je także niskie zużycia paliwa oraz wysoki komfort użytkowania. Co jeszcze wyróżnia samochody ciężarowe Scania?
- Niższe spalanie i emisja CO2,
- wysoki komfort pracy kierowcy: przestronna kabina, duże, wygodne łóżko,
- płaska podłoga w kabinie,
- szeroki widok z pozycji kierowcy.
Scania oferuje atrakcyjne cenowo modele nowej generacji, z wydajnymi paliwowo i bezpiecznymi dla środowiska silnikami.
Ciężarówki MAN – czym się wyróżniają?
Pojazdy ciężarowe MAN nowej generacji charakteryzują się bezpieczeństwem jazdy, oszczędnym zużyciem paliwa oraz rozwiązaniami zapewniającymi kierowcy komfortową i wygodną jazdę. Wnętrze kabiny jest przestronne i funkcjonalne, umożliwiając kierowcy intuicyjną obsługę licznych funkcji wspomagania bez konieczności odciągania uwagi od sytuacji na drodze. Poza tym, pojazdy MAN nowej generacji wyróżnia:
- znacznie mniejsze zużycie paliwa,
- nowe systemy wspomagania i bezpieczeństwa, jak system utrzymania pasa ruchu, system hamowania awaryjnego czy system wspomagania przy zmianie pasa jazdy,
- niskie całkowite koszty utrzymania pojazdu.
Scania vs MAN – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Jesteś kierowcą lub posiadasz własną firmę i planujesz zakup samochodu ciężarowego? Zanim zdecydujesz: Scania czy MAN, pamiętaj, że głównym kryterium wyboru jest zawsze bezpieczeństwo i funkcjonalność pojazdu, a także łatwość prowadzenia, ekonomia jazdy i poziom zużycia paliwa. Inne cechy, które powinieneś brać pod uwagę przy wyborze samochodu ciężarowego to:
- widoczność z pozycji kierowcy,
- komfort, oświetlenie kabiny i jej funkcje mieszkalne,
- jakość wykonania wnętrza,
- pozycję przyjmowaną za kierownicą.
Zarówno samochody ciężarowe MAN, jak i marki Scania zostały tak zaprojektowane, by zapewnić maksymalną wygodę i bezpieczeństwo podczas prowadzenia ciężarówki. To, który model wybierzesz, może zależeć od czynników takich jak długość tras czy rodzaj przewożonego towaru. Nowoczesne modele samochodów ciężarowych, zarówno MAN jak i Scania, pozwalają na bezpieczną, ekonomiczną jazdę, ograniczenie zużycia paliwa i emisji spalin.
Może Cię zainteresować również:
- Ranking najpopularniejszych ciężarówek 2019
- Jak dbać o klimatyzację w ciężarówce Scania?
- Kiedy wymienić sprzęgło i jak uniknąć zużycia?
- DAF czy Scania – jakie auto ciężarowe wybrać?
- Eco driving ciężarówką – kluczowe zasady
- Retarder – co to jest i jak działa?
- Webasto – wpływ na zużycie paliwa
- Co to jest i jak działa Webasto?