Ekonomiczna jazda samochodem ciężarowym Scania ma niebagatelny wpływ na koszty związane z jego użytkowaniem. Eco-driving pozwala zmniejszyć zużycie paliwa, co przekłada się na spore oszczędności. W przypadku dużej firmy transportowej mowa o naprawdę dużych pieniądzach.

Mniejsze zużywanie się części w samochodach ciężarowych Scania


Ekonomiczna jazda Scanią to jednak nie tylko mniejsze zużycie paliwa. Eco-driving to również:

  • mniejsze zużywanie się części i podzespołów,
  • niższe koszty napraw i przeglądów,
  • większe bezpieczeństwo na drodze,
  • mniejsza emisja spalin.

To bardzo istotne, ponieważ koszty związane z zakupem paliwa i części oraz naprawami stanowią istotny element wydatków każdej firmy transportowej.

Eco driving Scania - jak jeździć ekonomicznie?

Wybór najlepszej trasy i przewidywanie sytuacji na drodze


Jak jeździć ekonomicznie pojazdem marki Scania? Na samym początku powinniśmy zadbać o wybór najlepszej trasy. Jest to bowiem podstawa eco-drivingu. Mówiąc o najlepszej trasie mamy na myśli przede wszystkim taką, która oszczędzi nam stania w korkach. Stanie w korkach, ciągłe hamowanie i ruszanie to czynniki, które mają duży wpływ na zwiększenie zużycia paliwa.

Fundamentem ekonomicznej jazdy jest także umiejętność analizowania i przewidywania tego, co się może wydarzyć na drodze. Dotyczy to przede wszystkim:

  • zachowania innych kierowców,
  • ogólnej sytuacji na drodze.

Ogólna sytuacja na drodze to bardzo szerokie pojęcie. Aby pokazać o co nam chodzi, posłużymy się przykładem sygnalizacji świetlnej. Ważne jest, aby nie hamować gwałtownie tuż przed samymi światłami. Korzystniejszym rozwiązaniem, z punktu widzenia zużycia paliwa, jest płynne dotoczenie Scanii do sygnalizacji. Jeśli jest taka możliwość, to warto także zrezygnować z zatrzymywania się i tylko zwolnić. Oczywiście nie zawsze da się tak zrobić. Jest to możliwe wówczas, kiedy sygnalizacja jest widoczna z dużej odległości i możemy odpowiednio wcześnie rozpocząć hamowanie. Dlaczego tak powinniśmy robić? Do ponownego rozpędzenia ciężarówki potrzeba bowiem więcej energii, czyli paliwa.

Hamowanie silnikiem sposobem na zmniejszenie kosztów eksploatacji Scanii


Kolejną zasadą eco-drivingu jest hamowanie silnikiem. W nowych samochodach jazda na luzie nie jest wskazana. Dlaczego? W produkowanych obecnie ciężarówkach wygląda to w ten sposób, że podczas hamowania silnikiem dopływ paliwa jest zupełnie odcięty. Silnik napędzany jest wówczas przez koła.

Istotne jest również to, w jaki sposób zmieniamy biegi oraz to, czy jedziemy na odpowiednich obrotach. Oczywiście nie musimy spoglądać co chwilę na obrotomierz. Dobry kierowca będzie potrafił robić to w sposób intuicyjny. Sam wyczuje moment, w którym trzeba użyć skrzyni biegów. Pamiętajmy także o tym, aby pedał sprzęgła wciskać do oporu.

Obniż wydatki związane z eksploatacją Scanii dzięki ekonomicznej jeździe


Oczywiście to nie wszystkie zasady eco-drivingu. Jesteśmy jednak przekonani, że zastosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli Tobie lub Twoim kierowcom zmniejszyć zużycie paliwa oraz zwiększyć trwałość części w ciężarówkach Scania. To z kolei przełoży się na obniżenie Twoich wydatków.

Może Cię zainteresować również: