Ekonomiczna jazda samochodem ciężarowym Scania ma niebagatelny wpływ na koszty związane z jego użytkowaniem. Eco-driving pozwala zmniejszyć zużycie paliwa, co przekłada się na spore oszczędności. W przypadku dużej firmy transportowej mowa o naprawdę dużych pieniądzach.
Mniejsze zużywanie się części w samochodach ciężarowych Scania
Ekonomiczna jazda Scanią to jednak nie tylko mniejsze zużycie paliwa. Eco-driving to również:
- mniejsze zużywanie się części i podzespołów,
- niższe koszty napraw i przeglądów,
- większe bezpieczeństwo na drodze,
- mniejsza emisja spalin.
To bardzo istotne, ponieważ koszty związane z zakupem paliwa i części oraz naprawami stanowią istotny element wydatków każdej firmy transportowej.
Wybór najlepszej trasy i przewidywanie sytuacji na drodze
Jak jeździć ekonomicznie pojazdem marki Scania? Na samym początku powinniśmy zadbać o wybór najlepszej trasy. Jest to bowiem podstawa eco-drivingu. Mówiąc o najlepszej trasie mamy na myśli przede wszystkim taką, która oszczędzi nam stania w korkach. Stanie w korkach, ciągłe hamowanie i ruszanie to czynniki, które mają duży wpływ na zwiększenie zużycia paliwa.
Fundamentem ekonomicznej jazdy jest także umiejętność analizowania i przewidywania tego, co się może wydarzyć na drodze. Dotyczy to przede wszystkim:
- zachowania innych kierowców,
- ogólnej sytuacji na drodze.
Ogólna sytuacja na drodze to bardzo szerokie pojęcie. Aby pokazać o co nam chodzi, posłużymy się przykładem sygnalizacji świetlnej. Ważne jest, aby nie hamować gwałtownie tuż przed samymi światłami. Korzystniejszym rozwiązaniem, z punktu widzenia zużycia paliwa, jest płynne dotoczenie Scanii do sygnalizacji. Jeśli jest taka możliwość, to warto także zrezygnować z zatrzymywania się i tylko zwolnić. Oczywiście nie zawsze da się tak zrobić. Jest to możliwe wówczas, kiedy sygnalizacja jest widoczna z dużej odległości i możemy odpowiednio wcześnie rozpocząć hamowanie. Dlaczego tak powinniśmy robić? Do ponownego rozpędzenia ciężarówki potrzeba bowiem więcej energii, czyli paliwa.
Hamowanie silnikiem sposobem na zmniejszenie kosztów eksploatacji Scanii
Kolejną zasadą eco-drivingu jest hamowanie silnikiem. W nowych samochodach jazda na luzie nie jest wskazana. Dlaczego? W produkowanych obecnie ciężarówkach wygląda to w ten sposób, że podczas hamowania silnikiem dopływ paliwa jest zupełnie odcięty. Silnik Scania napędzany jest wówczas przez koła.
Istotne jest również to, w jaki sposób zmieniamy biegi oraz to, czy jedziemy na odpowiednich obrotach. Oczywiście nie musimy spoglądać co chwilę na obrotomierz. Dobry kierowca będzie potrafił robić to w sposób intuicyjny. Sam wyczuje moment, w którym trzeba użyć skrzyni biegów. Pamiętajmy także o tym, aby pedał sprzęgła wciskać do oporu.
Obniż wydatki związane z eksploatacją Scanii dzięki ekonomicznej jeździe
Oczywiście to nie wszystkie zasady eco-drivingu. Jesteśmy jednak przekonani, że zastosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli Tobie lub Twoim kierowcom zmniejszyć zużycie paliwa oraz zwiększyć trwałość części w ciężarówkach Scania. To z kolei przełoży się na obniżenie Twoich wydatków.
Może Cię zainteresować również:
- Ranking najpopularniejszych ciężarówek 2019
- Jak dbać o klimatyzację w ciężarówce Scania?
- Kiedy wymienić sprzęgło i jak uniknąć zużycia?
- DAF czy Scania – jakie auto ciężarowe wybrać?
- Eco driving ciężarówką – kluczowe zasady
- Retarder – co to jest i jak działa?
- Webasto – wpływ na zużycie paliwa
- Co to jest i jak działa Webasto?