Transport ciężarowy jest jedną z najlepiej rozwijających się gałęzi przemysłu, w związku z tym ciężarówki narażone są bardzo często na nadmierną eksploatację. Co najczęściej psuje się w samochodach ciężarowych, pokonujących każdego dnia tysiące kilometrów? Nowoczesne samochody ciężarowe stają się coraz mniej zawodne, nie da się jednak całkowicie wyeliminować awarii związanych chociażby z usterkami części i podzespołów. Uszkodzone części muszą być wymieniane na nowe, co zawsze wiąże się z kosztami. Części do samochodów ciężarowych powinny być regularnie wymieniane, by w ten sposób zapobiec awarii na drodze. Bezawaryjne samochody nie istnieją, możesz jednak dowiedzieć się, jakie są najczęstsze awarie i usterki w samochodach ciężarowych. Sprawdź zatem, czego najczęściej dotyczą awarie ciężarówki.

Awarie samochodów ciężarowych – na co możesz się przygotować


Ciężarówki i tiry są intensywnie użytkowane, z tego względu wymagają nie tylko częstszych przeglądów technicznych i serwisu samochodów ciężarowych, ale także wymiany zużytych lub uszkodzonych części. Co najczęściej psuje się w samochodach ciężarowych i jakie są najczęstsze usterki?

Uszkodzenie opon lub nadmierne zużycie bieżnika


Na szybsze zużywanie się opon wpływa nie tylko styl jazdy, ale i różny, nie zawsze dobry, stan dróg. Nie bez znaczenia jest także waga naczep i przyczep oraz waga ładunku. Jednym słowem – ogumienie w samochodach ciężarowych zuzywa się szybciej niż w autach osobowych. Zniszczone ogumienie prowadzi do wydłużenia drogi hamowania, niemożności właściwego odprowadzania wody spod kół, zaś awaria ogumienia na drodze – do dłuższego postoju, co przekłada się na opóźnienie w terminach dostawy i straty finansowe.

Awaria silnika


Usterki i defekty silnika w ciężarówce wiążą się bardzo często z nieterminową wymianą smarów i filtrów, a także ich słabą jakością. Spadek mocy silnika, jego nierównomierna praca lub zatrzymanie może być spowodowane również usterką pompy paliwa.

Awaria układu hamulcowego


Najczęściej mamy do czynienia z rozszczelnieniem układu hamulcowego, co w efekcie może prowadzić do niemożności utrzymania prawidłowego ciśnienia i stanowi zagrożenie blokady kół.

Problemy z elektryką i elektroniką


Usterki związane z elektryką są najczęściej występującymi awariami w samochodach ciężarowych. Współczesne samochody posiadają wiele nowoczesnych rozwiązań technicznych w tej dziedzinie, co niewątpliwie przekłada się na bezpieczeństwo kierowcy. Nie zwalnia to jednak od regularnego sprawdzania poszczególnych elementów i układów. Do najczęściej występujących problemów związanych z elektryką w samochodzie należą kłopoty z akumulatorem, związane z jego rozładowaniem się lub korozją kabli. Mogą pojawić się również usterki związane z awarią alternatora bądź uszkodzeniem regulatora jego napięcia.

Uszkodzenie układu kierowniczego


Awarie ciężarówki to także usterki związane z układem kierowniczym. Do najczęstszych należy uszkodzenie pompy wspomagania układu kierowniczego, spowodowane zanieczyszczeniem lub zapowietrzeniem układu hydraulicznego. Pojawiają się wówczas nieszczelności, spada wydajność wspomagania, a w konsekwencji może ono w ogóle przestać działać.

Uszkodzenie klimatyzacji


Szczególnie ważne w tym przypadku jest sprawdzanie szczelności układu klimatyzacji. Awarii mogą ulegać zarówno zawory rozprężające, jak i poszczególne uszczelki, co w konsekwencji prowadzi do wycieku. Warto również pamiętać, że ponadstandardowy ubytek chłodziwa w układzie klimatyzacji to nie tylko zmniejszenie efektywności chłodzenia, ale również podwyższone ryzyko zatarcia sprężarki.

Awarie ciężarówek – wezwać pomoc czy naprawiać samemu?


Awaria ciężarówki stanowi kłopot nie tylko dla kierowcy, ale również właściciela firmy spedycyjnej. Uszkodzone auto nie zarabia na siebie, powodując opóźnienia w dostawach i niejednokrotnie inne konsekwencje, w postaci np. kar umownych za niedostarczone dostawy. Warto zatem zadbać o regularny przegląd pojazdu.

Część usterek ciężarówki można usunąć samodzielnie, niewielkim kosztem, jednak niektóre z nich wiążą się ze sporymi inwestycjami. Warto zainwestować w dobrej jakości części (patrz: części Scania i części DAF) oraz zdecydować się na współpracę z doświadczonym dostawcą części do samochodów ciężarowych.

Może Cię zainteresować również: