Jeśli jesteś kierowcą ciężarówki, prędzej czy później możesz spotkać się z awarią, jaką jest spalone sprzęgło. Jakie są przyczyny i objawy spalonego sprzęgła, jak je rozpoznać? Sprzęgło i jego elementy pracują bardzo intensywnie podczas jazdy i w związku z tym szybko ulegają zużyciu. Spaleniem sprzęgła określa się gwałtowne podniesienie temperatury tego elementu. Wskutek tego dochodzi do silnego zużycia okładzin ciernych przez stopienie lub rzeczywiście spalenie. Poznaj najczęstsze przyczyny spalenia sprzęgła i jego charakterystyczne objawy.

Spalone sprzęgło – przyczyny


Naciśnięcie pedału sprzęgła powoduje odłączenie napędu od kół samochodu. Tarcza sprzęgła odsuwa się od koła zamachowego, co pozwala na zmianę biegu. Zdjęcie nogi ze sprzęgła samochodu, które następuje potem, umożliwia przeniesienie momentu obrotowego silnika na koła pojazdu, jednocześnie nadając mu prędkość. Sprzęgło i jego elementy odpowiadają więc za koordynację napędu z kołami oraz silnikiem. Ponieważ pracują one niezwykle intensywnie, stosunkowo szybko ulegają zużyciu. Na komponenty podczas ich pracy oddziałuje duża siła tarcia oraz wydziela się znaczna ilość ciepła. Jeżeli załączasz i rozłączasz pedał sprzęgła często i gwałtownie lub dłużej niż potrzeba jedziesz na tzw. półsprzęgle, wydzielające się ciepło może powodować palenie okładzin ciernych tarczy sprzęgła. Do najczęstszych przyczyn palenia sprzęgła można zatem zaliczyć:

  • jazdę na półsprzęgle,
  • wielokrotne, częste, gwałtowne ruszanie,
  • jazdę w trudnym terenie (np. górzystym),
  • jazdę z bardzo dużym obciążeniem – co jest dużym czynnikiem ryzyka w przypadku samochodów ciężarowych.

Podsumowując, sprzęgło jest jednym z nielicznych komponentów w samochodzie, którego eksploatacja jest dużym stopniu uzależniona od umiejętności oraz stylu jazdy kierowcy.

Jak rozpoznać spalone sprzęgło w ciężarówce? Objawy


Elementem, który ulega największemu uszkodzeniu w przypadku spalenia sprzęgła jest tarcza sprzęgła. Okładzina tarczy ulega bardzo gwałtownemu zużyciu, czego objawem jest charakterystyczny zapach. Jak pachnie spalone sprzęgło, a dokładnie – spalona tarcza sprzęgła? Jeśli zostawisz wciśnięte sprzęgło w ciężarówce przy równoczesnym wykorzystywaniu gazu i braku wrzuconego biegu, poczujesz charakterystyczny swąd, podobny do intensywnie ścieranych hamulców. Jest to sygnał, którego nie należy lekceważyć, bowiem palone okładziny sprzęgła mogą przyczynić się do jego całkowitego zniszczenia, a w konsekwencji – utraty możliwości ruszenia i zmiany biegów.

Spalone sprzęgło nie może we właściwy sposób wykonywać swojego zadania, co może doprowadzić do uszkodzenia skrzyni biegów. Warto zatem obserwować działanie sprzęgła, by w porę wychwycić niepokojące sygnały. Do najczęstszych objawów uszkodzenia sprzęgła, jeszcze zanim dojdzie do wydzielania się dymu czy przykrego zapachu, należą:

  • tzw. ślizgające się sprzęgło – objaw ten wskazuje na przetarte okładziny ścierne;
  • utrudnione włączanie biegów, zwłaszcza pierwszego i wstecznego – dzieje się tak, kiedy tarczy sprzęgła brakuje przyczepności.

Jaki jest koszt naprawy spalonego sprzęgła? W przypadku uszkodzenia sprzęgła – spalenia lub ciągłego ślizgania się – konieczna jest jego wymiana. W tym wypadku koszt jest dość wysoki, gdyż oprócz ceny za części dochodzi koszt robocizny. By mieć gwarancję prawidłowego, bezawaryjnego działania, zalecana jest przy tym wymiana wszystkich współpracujących elementów.

Wymienione wcześniej oznaki nie muszą wcale wskazywać na spalone sprzęgło, a właściwa diagnoza może zostać postawiona jedynie po dokładnym zbadaniu stanu tarczy sprzęgła i jej okładzin ciernych. Dlatego zawsze najlepiej udać się do profesjonalnego serwisu samochodów ciężarowych, oferującego również części do ciężarówek. W ten sposób sprawdzisz przyczynę awarii i zapobiegniesz większym uszkodzeniom pojazdu.

Może Cię zainteresować również: