Lampy LED do samochodów ciężarowych to dobry pomysł, by oświetlić kabinę i korzystać z nich podczas postoju. Absolutnie nie można jednak samowolnie montować lamp do ciężarówek według własnego widzimisię – wszystko dlatego, że zarówno rodzaj, jak i oświetlenie ciężarówki jest regulowane przez przepisy prawa. Oświetlenie DAF czy SCANIA będzie więc podlegało tym samym regulacjom prawnym. Pamiętaj – jeżeli się do nich nie zastosujesz, możesz spowodować wypadek na drodze! To dlatego należy zawsze uważnie dobierać lampy LED do samochodu ciężarowego – żeby nie szkodzić ani sobie, ani innym uczestnikom ruchu.

Oświetlenie ciężarówki – jak to wygląda od strony prawnej?


Pamiętaj, że na drodze jaśniej nie oznacza bezpieczniej. Im więcej ostrych świateł masz zamontowanych w swojej ciężarówce, tym większe prawdopodobieństwo, że będziesz oślepiał innych uczestników ruchu. Może to doprowadzić do wypadku drogowego, dlatego sprawę oświetlenia ciężarówek regulują odpowiednie przepisy.

Jeżeli chodzi o lampy do ciężarówek, to absolutną koniecznością jest zamontowanie obowiązkowego oświetlenia zewnętrznego. Należą do nich m.in. światła przednie, tylne, boczne, stopu czy mijania. Więcej na temat obowiązkowego oświetlenia i stanu technicznego pojazdu można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 roku. Tam znajdują się także informacje, które nieobowiązkowe oświetlenia ciężarówki są dodatkowe i zgodne z prawem.

Jakie lampy LED do samochodów ciężarowych będą najlepsze?


Lampy LED do ciężarówek najczęściej używane są w kabinach scania. Dają one jasne światło, a ceny żarówek są niewysokie. Zwróć uwagę na rodzaj diody (SMD 5050 będą bardziej wydajne niż SMD 3528), a także ich całkowitą moc oraz liczbę punktów świetlnych (naturalnie im wyższe te parametry, tym więcej światła dają lampy LED do ciężarówek). Ważna jest również barwa światła, którą dają: najpopularniejsza jest biel, ponieważ to ona najmniej męczy oczy podczas jazdy i postoju. Lampy do ciężarówek nie powinny negatywnie wpływać na prowadzenie pojazdu, tak więc warto wybrać właśnie tę barwę żarówek.

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem lamp LED do ciężarówki, to pamiętaj, żeby unikać jak najmocniejszego światła – nie możesz męczyć oczu, a także nie możesz zbyt mocno rozświetlić kabiny, ponieważ podczas jazdy może Cię dekoncentrować. Z kolei jeżeli zastanawiasz się nad montażem żarówek LED gdzie indziej niż w kabinie, zapoznaj się z regulacjami prawnymi, które jasno wskazują, jakie światła są dopuszczone przez prawo.

Może Cię zainteresować również: