Ogrzewanie postojowe Webasto to rozwiązanie stosowane zarówno w samochodach osobowych, jak i ciężarowych. Wielu kierowców zastanawia się jednak, jak Webasto wpływa na zużycie paliwa. W dzisiejszym wpisie rozwiejemy wątpliwości, wyjaśnimy, ile kosztuje montaż ogrzewania postojowego Webasto i jakie korzyści niesie ze sobą tego typu instalacja.

Jak działa i ile kosztuje Webasto?


Ogrzewanie postojowe Webasto pozwala ogrzać samochód przed jazdą, bez jego uruchamiania. Jak działa tego typu instalacja i jak jest zbudowana? Sercem Webasto, mającego korzystny wpływ na zużycie paliwa, jest agregat, który podgrzewa płyn chłodzący. Wytworzone ciepło jest z kolei rozprowadzane do wnętrza pojazdu za pomocą systemu wentylacyjnego. W zależności od potrzeb możemy wybrać Webasto:

  • powietrzne, ogrzewając jedynie wnętrze pojazdu i ładownię w samochodach ciężarowych,
  • wodne, podgrzewające zarówno wnętrze, jak i sam silnik.

W samochodach ciężarowych najczęściej montuje się tzw. suche układy powietrzne. Ile kosztuje Webasto? W zależności od rodzaju układu, systemu sterowania i wielkości auta koszt Webasto wynosi od 3 do 8 tysięcy złotych. Wysoką cenę rekompensuje jednak wydajność i oszczędności wynikające z przynoszącego przez Webasto niższego zużycia paliwa.

Webasto a zużycie paliwa, czyli na czym oszczędzasz?


Koszty zakupu paliwa to podstawowe wydatki na utrzymanie samochodu, pochłaniające niejednokrotnie sporą część domowego lub firmowego budżetu. Wielu kierowców zastanawia się, jak je obniżyć. Jednym z takich sposobów jest właśnie ogrzewanie postojowe Webasto, dzięki któremu zużycie paliwa można znacząco obniżyć. Dlaczego? Ponieważ według ekspertów najwięcej paliwa nasze auto zużywa na samym początku jazdy, tuż po odpaleniu silnika, czyli wówczas, gdy nie jest on jeszcze odpowiednio rozgrzany. Ogrzewanie postojowe Webasto Scania eliminuje ten problem, ponieważ pozwala ogrzać auto przed podróżą i tym samym zwiększyć temperaturę silnika. Montaż ogrzewania postojowego Webasto DAF i Scania przynosi tym większe oszczędności, im:

  • większy jest ciężar samochodu,
  • krótszy dystans do pokonania,
  • mocniejszy nawiew i większa powierzchnia do ogrzania,
  • niższa temperatura na zewnątrz.

Największe zyski wynikające z instalacji Webasto w kwestii zużycia paliwa występują zimą, gdy panują niskie temperatury, ale różnicę można zauważyć również wiosną i jesienią, a nawet latem. Montaż ogrzewania postojowego Webasto daje największy zysk wóœczas, gdy auto stoi przez kilka godzin nieużywane na mrozie, co dotyczy zarówno samochodów osobowych (na przykład przy codziennych dojazdach do pracy i z), jak i ciężarowych (wymagających postojów ze względu na obowiązujący system prawny i montowany w takich autach tachograf czy konieczność nocowania w samochodzie).

Ile paliwa zużywa Webasto?


Montaż ogrzewania postojowego Webasto niesie ze sobą nie tylko koszt instalacji Webasto, ale także jej użytkowania. W trakcie ogrzewania kabiny oraz silnika pobierane jest paliwo obecne w komorze spalania. Ile paliwa zużywa Webasto? Wartość zależy od wielkości samochodu, ale szacuje się, że ok. 0,2 lub 0,3 litra w trakcie 20 minut, które w zupełności wystarczają, by ogrzać kabinę oraz silnik.

Jakie korzyści przynosi Webasto oprócz niższego zużycia paliwa?


Webasto to nie tylko niższe zużycie paliwa, ale także szereg innych korzyści, takich jak:

  • komfort użytkowania – system Webasto można zaprogramować, ustawiając pożądaną temperaturę i godzinę załączenia, a także obsługiwać zdalnie, z pomocą pilota o zasięgu kilkuset metrów, lub smartfona;
  • korzystny wpływ na środowisko naturalne – ogrzewanie postojowe Webasto sprawia, że spada emisja szkodliwych substancji, takich jak: dwutlenek węgla (o ok. 30% w silnikach Diesla i 40% w silnikach benzynowych), wodorotlenki czy tlenek azotu;
  • brak konieczności skrobania szyb i rozpoczynanie jazdy w ciepłym wnętrzu.

W przypadku długich podróży istnieje z kolei konieczność spania w kabinie, a co za tym idzie, potrzeba jej ogrzania. Wówczas zaleca się montowanie dwóch systemów Webasto – wodnego do ogrzania silnika i powietrznego do kabiny i ładowni. Poniesiony na instalację Webasto koszt rekompensuje:

  • stała temperatura we wnętrzu,
  • cicha praca ogrzewania,
  • możliwość rozgrzania silnika nawet na dużych wysokościach w górach,
  • sprawniejszy i mniej awaryjny silnik.

Montaż ogrzewania postojowego Webasto, chociaż wiąże się z dość dużymi kosztami, przynosi nie tylko szereg korzyści, ale i wygodę. Niższe zużycie paliwa to tylko jedna z wielu zalet, jakie daje ogrzewanie postojowe Webasto w samochodzie ciężarowym lub osobowym. Co więcej, na rynku można znaleźć używane części Webasto do aut Scania i DAF w korzystnych cenach, co znacząco obniża koszt całego przedsięwzięcia.

Może Cię zainteresować również: