Jednym z wielu niezbędnych dla właściciela pojazdów samochodowych produktów, jest AdBlue. Co to takiego i w jakich okolicznościach się go stosuje? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a Twoje wątpliwości zostaną rozwiane.

AdBlue – co to za substancja?


AdBlue to nic innego, jak płyn, którego głównym zadaniem jest oczyszczenie całego pojazdu z toksyn. Nie stanowi on dodatku do paliwa – jest płynem, który miesza się bezpośrednio ze spalinami. Zbiornik na AdBlue znajduje się w osobnym pojemniku, który jest zazwyczaj dokładnie zabezpieczony niebieską nakrętką. Wlew znajdować się może na przykład obok wlewu paliwa, w bagażniku bądź też pod maskę – wszystko zależy od modelu oraz rodzaju pojazdu. Tankowanie tej substancji odbywa się wyłącznie na stacjach benzynowych. Miejsca te są bowiem wyposażone w dość dobrze oznaczone dystrybutory takiego płynu.

AdBlue jest bezbarwnym (wbrew dość konkretnej nazwie) oraz całkowicie nietoksycznym płynem. W jego składzie znajduje się mocznik w stężeniu około trzydziestoprocentowym, a także demineralizowana woda. Substancję stosuje się w niewielkich ilościach. Po wtryśnięciu jej do spalin w układzie wydechowym, wysoka temperatura oraz zawarty w substancji mocznik sprawia, że szkodliwe tlenki azotu zostają natychmiastowo przekształcone w amoniak oraz dwutlenek węgla. Powstałe w ten sposób spaliny trafiają następnie bezpośrednio do redukcji katalitycznej, gdzie powstaje nieszkodliwy już azot, a także woda.

Jak zadbać o AdBlue? Nasze podpowiedzi


Żeby substancja ta była w jakiś sposób skuteczna, niezbędne będzie prawidłowe o nią dbanie. Należy unikać zanieczyszczania płynu podczas jego dolewania. Nie powinno się na przykład korzystać ze stalowych kanistrów, a co ważniejsze – nie można stosować do tego płyny tych samych zbiorników, które służą do oleju, płynu hamulcowego czy też chłodniczego. Do przelewania należy używać wyłącznie pojemników, które są przeznaczone właśnie do tej substancji.

Płyn AdBlue powinien być również przechowywany w odpowiednich warunkach. Należy trzymać go z dala od światła, a także niekorzystnych temperatur. Warto mieć na uwadze zwłaszcza to, że płyn zamarza przy -11 stopniach Celsjusza, zatem konieczny będzie nieco większy pojemnik. Zmiana stanu skupienia nie wpływa jednak znacząco na jakość tej substancji, zatem z powodzeniem można ją zamrażać. Nie powinno się również używać żadnych dodatków do AdBlue. Zazwyczaj są one bowiem nieprzetestowane, zatem mogą wyrządzić sporo szkód.

Stosowanie tego płynu znacząco wpływa na wydajność, a także bezawaryjność pojazdu. Brak wytwarzania tak dużej ilości spalin pozostaje nie bez znaczenia w kontekście zanieczyszczonego powietrza, w jakim obecnie żyjemy. Warto zatem o tym pamiętać i uzupełniać brakujący płyn AdBlue. Substancję tę można kupić na przykład w naszym sklepie internetowym. Posiadamy w ofercie także części do ciężarówek: części DAF, a także części SCANIA. Nasz serwis samochodów ciężarowych działa niezawodnie, zatem zapraszamy wszystkich zainteresowanych takimi usługami.