Jeśli czeka Cię dłuższy, międzynarodowy wyjazd, być może zastanawiasz się, jaką ciężarówkę wybrać na długie trasy. Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. To zupełnie normalne, że zanim podejmiesz ostateczną decyzję, chcesz przeanalizować wszelkie za i przeciw. Co wziąć pod uwagę, decydując się na zakup ciężarówki na długie trasy? Jakie kwestie dla wyjazdów tego rodzaju są kluczowe? O czym nie wolno zapomnieć? Odpowiedź na te i szereg innych pytań, znajdziesz w artykule poniżej.

Samochody ciężarowe na długie trasy a cena


Bardzo często to cena wpływa na nasze decyzje zakupowe. Niestety nie jest to właściwe podejście. Oczywiście, zazwyczaj jest tak, że za produkty wysokiej jakości musimy więcej zapłacić. Nie oznacza to jednak, że jedynie cena powinna wpływać na naszą decyzję. Nie zapominajmy, że elementami składowymi dla wartości takiego pojazdu, nie będą jedynie koszty zakupu, ale również koszty eksploatacji.

Dobra i sprawdzona ciężarówka w daleką podróż powinna być jak najmniej awaryjna. Trwałość i niezawodność tego rodzaju sprzętów to podstawa. To oczywiste, że nie chcesz, by po przekroczeniu granicy, kierowca szukał mechanika, który pomoże mu uruchomić załadowane po brzegi auto. Jak się uchronić przed takimi sytuacjami? Przede wszystkim zwróć uwagę na:

  • Silnik, stan i dane techniczne pojazdu – dalekie drogi wymagają ogromnego wysiłku. Twój ciągnik siodłowy powinien być mocny i silny. Bez tego będzie Ci trudno. Najlepsze ciężarówki to takie, które charakteryzuje niezawodność!
  • Zużycie paliwa – prawda jest taka, że ta ciężarówka ma jeździć. Jeśli okaże się, że koszty eksploatacji znacznie przewyższą planowany przychód za dany wyjazd, zamiast realizować międzynarodowe trasy, Twój pojazd będzie czekał na spadek cen, a przecież nie o to w tym chodzi.
  • Dostępność części do ciężarówek – nawet jeśli zakupisz nowe auto, prędzej czy później spotkasz się z koniecznością serwisu, bądź wymiany zużytych części. Nie daj się zaskoczyć i zawczasu sprawdź, co na temat Twojej ciężarówki myśli profesjonalny serwis samochodów używanych!

Komfortowe samochody ciężarowe w praktyce


Długie trasy są wymagające. Nie tylko dla pojazdów, ale również dla kierowców. Jeśli chcesz, by Twoja ciężarówka w 100% spełniała swoje zadania, koniecznie weź to pod uwagę. Zawodowi kierowcy w autach tego typu spędzają wiele godzin. Dla nich kluczowym aspektem pracy jest również wypoczynek na pokładzie takiego pojazdu.

Odpoczynek i regeneracja sił pozwalają w odpowiedni sposób realizować powierzone zadania. Poza tym bezpieczeństwo na drodze to podstawa, a samochody ciężarowe na długie trasy – jak każdy typ auta – mają swoje ograniczenia. Z reguły są przeznaczone do przewożenia dużych ładunków. Powinny być komfortowe i wygodne, dlatego zwróć uwagę na wyposażenie ciężarówki. To – obok kosztów eksploatacji – jeden z ważniejszych elementów.

Najlepsze ciężarówki w długą podróż a emisja spalin


W wielu krajach Unii Europejskiej obowiązują konkretne ograniczenia i nakazy związane z emisją spalin. Dbałość o środowisko naturalne to nasz obowiązek, który często jest regulowany prawnie. Samochody ciężarowe na długie trasy, podobnie jak inne auta, powinny spełniać wspomniane normy, zwłaszcza związane z emisją spalin. Decydując się na zakup ciężarówki, zwróć uwagę, czy Twój model je realizuje. Chodzi tu o normy Euro5, a nawet Euro6.

Co ważne, auta, które posiadają silniki spełniające te normy, zazwyczaj charakteryzują się mniejszym zużyciem paliwa. A to będzie miało znaczenie w ocenie kosztów eksploatacji Twojego pojazdu! Warto mieć to na uwadze.

Samochody ciężarowe na długie trasy – podsumowanie


Pamiętaj o tym, że najlepsze ciężarówki w długą podróż jednocześnie powinny być określane mianem najwygodniejszych. Niemniej, przypominamy, że nie tylko komfort jest ważny. Samochody ciężarowe na długie trasy muszą spełniać określone wymagania. Zastanów się, czego oczekujesz od tego rodzaju pojazdu. Jak dalekie trasy planujesz? Tu liczą się detale. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, weź pod uwagę każdy z wyżej wskazanych czynników. Dokładna analiza sytuacji pomoże Ci w wyborze najodpowiedniejszego modelu. A może masz już na oku jakąś konkretną markę?