Budowa samochodu ciężarowego zasadniczo różni się od aut osobowych. Jednym z komponentów, które możemy znaleźć w ciężarówce, a którego w samochodach osobowych nie ma, jest osuszacz powietrza. W jakim układzie jest potrzebny i dlaczego? Jak wybrać osuszacz powietrza? Zapoznaj się z naszym poradnikiem i dowiedz się, jak działa osuszacz powietrza w ciężarówce.

Jak działa osuszacz powietrza w ciężarówce?


Osuszacz powietrza to specjalne urządzenie, które zapobiega przedostawaniu się wilgoci do układu pneumatycznego. Skąd mogłaby pochodzić wilgoć w układzie? Z pracy sprężarki, w trakcie której powstaje woda, która jest następnie kondensowana w układzie pneumatycznym. Jeśli nie zostałaby ona usunięta przez osuszacz, w trakcie mrozu mogłaby zamarznąć i w ten sposób zablokować zawory oraz uniemożliwić hamowanie. Jak działa osuszacz powietrza? Oddziela wodę w postaci pary wodnej od powietrza i usuwa wilgoć z układu, gwarantując tym samym sprawną pracę hamulców.

Jak dbać o osuszacz powietrza?


Podobnie jak wiele innych części w samochodach ciężarowych, osuszacz powietrza należy regularnie wymieniać oraz poddawać okresowym przeglądom, zwłaszcza jeśli jest narażony na obciążenia i pracę w trudnych warunkach. Zazwyczaj osuszacze powietrza sprawnie pracują przez 12 lub 18 miesięcy. W zakresie kontroli ich stanu powinniśmy stosować się do zaleceń producenta, zazwyczaj zawartych w instrukcji, lub skorzystać z porady mechanika.

Jak wybrać osuszacz powietrza?


Nie wiesz, jak wybrać osuszacz powietrza? W tym celu:

  • wybierz sprawdzonego producenta,
  • postaw na sklep o dobrej opinii, oferujący części do Twojego modelu samochodu,
  • zapoznaj się z opiniami na temat konkretnego osuszacza – możesz je znaleźć w internecie, jeśli zależy Ci na zdaniu użytkowników, lub poradzić się swojego mechanika, który na pewno będzie wiedział, jak wybrać właściwy komponent.

Pamiętaj także, że wybierając osuszacz powietrza, nie powinieneś kierować się tylko ceną, ponieważ tani zakup oznacza zazwyczaj niską jakość. Jeśli jednak chcesz ograniczyć wydatki, możesz postawić na zakup części używanych. W ten sposób zyskasz oryginalną część, zazwyczaj pochodzącą z demontażu sprawnych aut. Używane, oryginalne części Scania oraz DAF, w tym osuszacze powietrza, znajdziesz w ofercie TRUCK BP w korzystnej cenie. W ten sposób zapewnisz sobie efektywne hamowanie i zabezpieczysz samochód przed uszkodzeniami spowodowanymi przez zamarzniętą wodę w układzie pneumatycznym. Kupując u nas, masz pewność, że wybierasz sprawdzony i pełnowartościowy produkt, a nie tanie zamienniki. Zapraszamy do kontaktu!