Tradycyjne hamulce tarczowe w samochodach ciężarowych nie są efektywne, dlatego do ich wspomagania stosuje się retarder. Co to jest? To specjalny hamulec długotrwałego działania stosowany w autach ciężarowych i autobusach w trakcie długotrwałego hamowania bez zatrzymywania się, na przykład podczas jazdy w górach. Dlaczego tradycyjne hamulce nie sprawdzają się w takich sytuacjach, jak działa retarder i dlaczego warto z niego korzystać?

Tradycyjne hamulce tarczowe a retarder


Hamulce tarczowe, stosowane zarówno w autach osobowych, ciężarowych, jak i autobusach, są skuteczne w przypadku konieczności szybkiego i skutecznego zatrzymania pojazdu. Nie sprawdzają się jednak, gdy potrzebne jest długotrwałe hamowanie w trakcie zjazdu ze wzniesienia. Wszystko dlatego, że bardzo łatwo się przegrzewają i mogą zostać uszkodzone, gdyż pracują nawet w temperaturze 300 stopni. W autach osobowych zamiast retardera stosuje się hamowanie silnikiem, jednak ze względu na bardzo dużą masę samochodów ciężarowych oraz relatywnie niewielką moc i pojemność silnika metoda ta nie jest w ich przypadku skuteczna. Co sprawia, że retarder działa skuteczniej od hamulców tarczowych?

Jak działa retarder?


Wyróżniamy dwa rodzaje retarderów:

  • elektromagnetyczne,
  • hydrokinetyczne.

Za pracę retarderów elektromagnetycznych odpowiadają prądnica i silnik elektryczny; komponenty te są umieszczone na wale napędowym. Obracanie prądnicy w jedną stronę powoduje obrót wału silnika w drugą stronę – w ten sposób wytwarzane są energia i siła potrzebne do ograniczania obrotów silnika i hamowania. Retarder hydrokinetyczny składa się ze specjalnego sprzęgła oddziałującego na wał napędowy sprzężony z nieruchomą obudową.

Dlaczego retarder jest skuteczniejszy od tradycyjnych hamulców? Ponieważ ciepło i energia ograniczane są nie przez tarcie klocków i tarcz (jak w przypadku hamulców), ale przez układ chłodzący zawierający wymiennik ciepła – zbiornik ze specjalnym olejem. W ten sposób retarder nie jest narażony na tak wysokie temperatury, więc działa dłużej, efektywniej i rzadziej ulega awariom oraz uszkodzeniom. W ten sposób można ochronić tradycyjne hamulce.

Jakie korzyści wiążą się z zastosowaniem retardera?


Dlaczego warto zdecydować się na samochód ciężarowy z retarderem? Ponieważ dzięki niemu:

  • zmniejsza się zużycie hamulców,
  • samochód zyskuje wysokie momenty hamowania nawet przy niskich obrotach silnika,
  • poprawia się komfort jazdy,
  • zwiększają się możliwości transportowe w Twojej firmie i spadają koszty, redukując liczbę wizyt w warsztacie.

Retarder ma nieduży ciężar, dzięki czemu nie ogranicza ładowności pojazdu. Jeśli chcesz postawić na komponent używany, poznaj części Scania, które znajdziesz w asortymencie firmy TRUCK BP. Nasi specjaliści podpowiedzą także, jaki olej wlać do retardera Scania. Zapraszamy do kontaktu!

Może Cię zainteresować również: