Myślisz, że eco driving dotyczy tylko aut osobowych? Wręcz przeciwnie – ekonomiczna jazda samochodem ciężarowym także jest możliwa, a przede wszystkim opłacalna, i to nie tylko ze względu na obniżenie zużycia paliwa. Jak powinna wyglądać ekonomiczna jazda tirem i technika jazdy samochodem ciężarowym zgodna z zasadami eco driving? Poznaj kluczowe zasady i przekaż je swoim kierowcom, a szybko zauważysz oszczędności w swoim firmowym portfelu.

Ekonomiczna jazda samochodem ciężarowym – korzyści


Eco driving ciężarówką to wymierne korzyści, przede wszystkim finansowe, ale nie tylko. Jeżdżąc ekonomicznie przede wszystkim oszczędzasz paliwo, zmniejszając spalanie nawet o 15-20%. Co więcej, ekonomiczna jazda tirem to także wolniejsze zużywanie się poszczególnych komponentów i ich większa trwałość (dłuższa nawet o kilka lat), redukcja emisji szkodliwych substancji do atmosfery, tańsze przeglądy i naprawy oraz większe bezpieczeństwo. Opowiednia technika jazdy samochodem ciężarowym zmniejsza zużycie takich elementów, jak:

  • sprzęgło,
  • skrzynia biegów,
  • zawieszenie.

Jak jednak jeździć i ekonomicznie i jakie zasady eco driving powinien poznać każdy kierowca tira?

Eco – driving – zasady, które musisz znać


Kluczowe zasady ekonomicznej jazdy ciężarówką opierają się przede wszystkim na optymalnym wykorzystaniu możliwości samochodu i jeździe z równą prędkością. Jak wyglądają bezpośrednio związane z eco-driving zasady, do których powinien się stosować każdy kierowca ciężarówki?

  1. Ruszaj od razu po przekręceniu kluczyka w stacyjce – rozgrzewanie auta przed podróżą wpływa negatywnie zarówno na zużycie paliwa, jak i na czas zużycia poszczególnych komponentów. Jeśli chcesz ogrzać auto, zainwestuj w specjalny system ogrzewania postojowego Webasto Scania lub Webasto DAF, które zmniejsza zużycie paliwa, zwłaszcza na początku jazdy, gdy spalanie jest największe.
  2. Pierwszy bieg wykorzystuj wyłącznie do ruszania – już po przejechaniu ok. 10 metrów powinno się włączać drugi bieg, ponieważ pierwszy służy jedynie do ruszania. Pamiętaj także o redukcji przed wyprzedzaniem.
  3. Hamuj silnikiem – z daleka widzisz czerwone światło na skrzyżowaniu? Od razu zdejmij nogę z gazu, redukując biegi wraz z obniżającą się prędkością, zamiast gwałtownie hamować tuż przed sygnalizacją. W ten właśnie sposób działają skrzynie automatyczne.
  4. Wykorzystuj tempomat – ekonomiczna jazda samochodem ciężarowym opiera się na zachowywaniu stałej, równej prędkości, a tę najłatwiej osiągnąć, stosując tempomat.
  5. Przewiduj – ekonomiczna jazda samochodem ciężarowym – tirem to także umiejętność przewidywania, która zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale także niższe zużycie paliwa. Zasady eco-driving zakładają, by możliwie jak najbardziej ograniczyć zatrzymywanie się, ponieważ na pierwszym biegu auto zużywa najwięcej paliwa. Jeśli z wyprzedzeniem przewidzimy pewne zmiany na drodze, na przykład czerwone czy zielone światło, jesteśmy w stanie może nie wyeliminować, ale na pewno ograniczyć zużycie paliwa związane z zatrzymywaniem się.
  6. Planuj trasę – przed wyjazdem w dłuższą podróż spójrz na mapę. To pozwoli Ci zaplanować trasę i ominąć korki, które nie tylko zabierają czas, ale są nieekonomiczne ze względu na ciągłe ruszanie się i zatrzymywanie.
  7. Równomiernie rozłóż towar – ekonomiczna jazda samochodem ciężarowym zakłada, że auto powinno być obciążone w takim samym stopniu na każdej z osi, co zmniejsza opory podczas jazdy. Nie doprowadzaj do przemieszczania ładunku w trakcie jazdy ani  do przeładowania, ponieważ większy ciężar znacznie zwiększa spalanie.
  8. Sprawdzaj stan techniczny pojazdu i ogumienia – szczególnie istotny jest poziom ciśnienia w oponach, dlatego że ciśnienie mniejsze nawet o 1 bar może negatywnie wpływać na komfort jazdy oraz zużycie paliwa. Naprawiając auto, wybierajmy sprawdzone części zamienne Scania czy DAF, a ekonomiczna jazda samochodem ciężarowym będzie możliwa w każdej trasie.

Eco driving ciężarówką to nie jazda na luzie


W starszych modelach aut, zarówno osobowych, jak i ciężarowych, zalecano hamowanie z drążkiem skrzyni biegów ustawionym w pozycji “luz”. W nowoczesnych autach marki Scania czy DAF należy jednak hamować silnikiem. Dlaczego? Ponieważ wówczas dopływ paliwa jest całkowicie odcięty, a pojazd jest napędzany jedynie kołami, co widocznie ogranicza zużycie paliwa. Warto także pamiętać, by w trakcie zmiany biegów sprzęgło wciskać do samego końca. To także zasady eco driving ciężarówką.

Ekonomiczna jazda samochodem ciężarowym i odpowiednia technika kierowania, a także przewidywanie sytuacji na drodze i zachowań innych kierowców pozwalają na zmniejszenie zużycia paliwa i lepszą pracę poszczególnych komponentów naszego auta. Wydatki na utrzymanie floty to spore koszty, zwłaszcza w dużych firmach logistycznych i ransportowych, stąd zasady eco driving ciężarówką powinni stosować wszyscy twoi kierowcy. Odpowiednia technika jazdy to nie tylko bepzieczeństwo, ale i widoczne oszczędności.